Bezsenność i jej zwalczanie.

Bezsenność to bardzo poważna dolegliwość, którą koniecznie należy leczyć. Przekłada się ona na bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wystarczy powiedzieć, iż organizm bez prawidłowego, zdrowego snu, niestety przestaje prawidłowo funkcjonować. Chodzi bowiem o to, iż podczas snu, mają miejsce szalenie istotne dla naszego życia procesy, a ich brak, będzie wywierać negatywny wpływ na nasz organizm. Jeśli więc zaczynasz cierpieć na bezsenność, pojawiają się u Ciebie jej objawy, masz trudności z zasypianiem, poniższy artykuł jest jak najbardziej dla Ciebie. Postaramy się w nim nieco więcej powiedzieć na temat bezsenności oraz sposobów radzenia sobie z nią.

Czym przejawia się bezsenność?

Bezsenność jest swego rodzaju zaburzeniem prawidłowego rytmu, prawidłowej głębokości oraz długości naszego snu. Dla naszego organizmu, bardzo ważne są poszczególne fazy snu i czuwania oraz odpowiednia równowaga między nimi. Czasami jednak dochodzi do jej zaburzenia. Choć jeszcze niedawno, zjawisko bezsenności dotyczyło zazwyczaj osób starczych, to obecnie dotyka ono coraz młodszych. Wynika to przede wszystkim z coraz większym naciskiem społecznym na sukces, a to stwarza sporo zmartwień u każdego człowieka.

Na chwilę obecną bezsenność stała już kompletną jednostką chorobową, leczoną w specjalistycznych ośrodkach leczenia zaburzeń snu. A jeszcze nie tak dawno, była zawsze rozpatrywana jako jeden z objawów innych dolegliwości zdrowotnych. Wychodzi więc na to, iż stała się poważną chorobą samoistniejącą, a jeszcze nie tak dawno, zawsze była tylko i wyłącznie wynikiem innych dolegliwości zdrowotnych.

Skąd bierze się bezsenność?

Bezsenność może mieć wyjątkowo zróżnicowane przyczyny występowania. Jeśli więc występują jakiekolwiek problemy z zasypianiem, mogą one świadczyć o występowaniu jakiejś choroby, lub są on wynikiem działania czynników zewnętrznych. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z następującymi przyczynami bezsenności:

  • Czynniki pierwotne – wrodzone, bardzo trudne do wychwycenia
  • Toksyczne – wynik spożywania alkoholu, leków oraz kofeiny
  • Psychiczne – stan emocjonalny, stres, konflikty
  • Chorobowe – wynikające wskutek jakichkolwiek innych chorób i dolegliwości, zarówno psychicznych, jak i fizycznych.
  • Neurogenne – wynikające z uszkodzeń układu nerwowego.

Trzeba tutaj także wyróżnić kwestię tego, iż przyczyny bezsenności będą różne w przypadku osób dorosłych a dzieci.

Jako sobie radzić z bezsennością?

Leczenie bezsenności zazwyczaj będzie polegać na zmianie naszego trybu życia. Chodzi tutaj o wyeliminowanie wszystkich tych czynników, które mogłyby ją powodować. Tak więc z reguły będzie to zmiana naszych przyzwyczajeń, takich jak chociażby wypijanie późno kawy, czy też spożywanie alkoholu przed snem. Negatywnie na sen może także wpływać długotrwałe spędzanie czasu w łóżku. Generalnie w przypadku wychwycenia bezsenności u siebie, koniecznością jest natychmiastowe rozpoczęcie właściwego leczenia, aby zagwarantować sobie jak najszybszą możliwość poprawy higieny snu. Będzie to niezbędne, jeśli chcemy aby nasze wyglądało normalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *