Co zrobić, aby w końcu uniezależnić się od gazu z Rosji

Wszyscy doskonale wiemy, że jedynym dostawcom gazu do naszego kraju jest Rosja, ma ona swoisty monopol na to dobro z ziemi, dzięki czemu może w łatwy sposób manipulować stawkami za gaz. Dla niej jest to świetny zarobek i sposób na pośrednie rządzenie krajami, do których jest on dostarczany. W Polsce jest to samo, nie raz mówiło się w Rosji, że zakręcą nam „kurek”, wtedy w naszym kraju wybuchała panika i nikt nie wiedział co ma dalej robić, ponieważ nie mieliśmy żadnej alternatywy ani odpowiedzi na te działania ze strony Rosyjskiej.

Jednak w ostatnim czasie pozyskaliśmy dwie nadzieje, na które w przyszłości możliwe, że będziemy mogli liczyć w przypadku, gdy Rosja znów będzie nas zastraszać lub, gdy spełni swoje groźby i zakręci ten kurek.

Pierwsza z metod, bardziej prawdopodobna i taka, która tak naprawdę już się odbywa, jednak w niskim stopniu, to pozyskiwanie gazu ziemnego z krajów afrykańskich. W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować, że coraz więcej statków z tamtych rejonów wpływa do Morza Bałtyckiego i cumuje swoje kotwice przy naszych liniach brzegowych. W wiadomościach można było spotkać się już z artykułami i materiałami, które takie sceny przedstawiają, więc jest już to powszechnie znany temat. Jest więc spora szansa, że w jakimś stopniu w przyszłości uniezależnimy się od dostaw gazu z Rosji.

Drugi sposób, na który trzeba będzie poczekać trochę dłużej, to złoża gazu ziemnego w naszym kraju, ponieważ jak się okazuje jest go naprawdę sporo, a nawet w niektórych miejscach nadaje się do eksploatacji, jest więc duża szansa, że za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w Polsce, będziemy pozyskiwać gaz i uniezależnimy się od Rosji, a nawet, jeśli okaże się, że jest go na tyle, będziemy ten surowiec eksportować za granicę naszego kraju, co jest świetne w kontekście naszej gospodarki.

Jak widzimy dostawca gazu ziemnego (np. Onico.pl) nie musi nam się kojarzyć tylko z Rosją w najbliższych latach, warto jest więc inwestować w nowe technologię i starania wydobycia gazu na terenach naszego kraju. Może się to kiedyś zwrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *