Części zamienne do maszyn przemysłowych

Jak powszechnie wiadomo urządzenia czy też mechanizmy skonstruowane ze sprawnie działających części mają zdecydowanie dłuższą żywotność i ich utrzymanie kosztuje nas o wiele mniej niż gdyby nasz sprzęt posiadał części wątpliwej czy po prostu słabej jakości.

Przykładem takich części mogą być sprzęgła. Sprzęgło jest urządzeniem a w zasadzie micro-mechanizmem wykorzystywanym przy budowie maszyn, służy ono do połączenia ze sobą niezależnie działających wałów – napędzanego oraz napędowego. Ten pierwszy jest oczywiście bierny a drugi czynny. Sprzęgła są bardzo ważne w budowie różnych maszyn, dlatego że dzięki nim różne mechanizmy i silniki można wytwarzać jako odrębne zespoły urządzeń a dopiero później dokonywać ich montażu, co znacznie wpływa na szybszą i wygodniejszą ich produkcję. Istnieje bardzo wiele rodzajów sprzęgieł co tylko pokazuje jak bardzo są nam one niezbędne w codziennym życiu.

mechanik3

Pewnie nikt z nas się nie zastanawia jak często mamy z nimi do czynienia, a dzieje się to praktycznie na każdym kroku. Oczywiście najpopularniejszymi i najbardziej znanymi są sprzęgła wykorzystywane w mechanizmach samochodowych ale tak naprawdę to wiele innych urządzeń czy mechanizmów nie mogłoby bez nich działać. Dlatego tak ważne jest by były one wykonane z dobrej jakości części dzięki czemu będą bardziej trwałe i będą mogły być dłużej eksploatowane.

mechanik4Innymi takimi częściami jakiś mechanizmów o które warto dbać i utrzymywać je w dobrej kondycji są przekładnie ślimakowe, które jak sama nazwa wskazuje czasem przekładnie te są mechanizmem samohamownym co znaczy, że mogą po prostu same siebie hamować. Są one rodzajem przekładni zębatej, czyli przekładni mechanicznej w której napęd przenoszony jest poprzez zazębiające się koła zębate (mechanizm taki obserwujemy np. w zegarkach. Przekładnia ślimakowa różni się tym, że zamiast jednego koła ma ona drążek z wyżłobionymi liniami w które wbija się koło zębate. Jej mechanizm stosowany jest np. w kołkach do strojenia gitary oraz innych instrumentów strunowych.

W takich przypadkach jej samohamowalność jest akurat zaletą, ale czasem bywa jednak że jest wadą ale to w innych przypadkach i wynika to wtedy ze złego dbania o przekładnię (m.in. zbyt małe smarowanie). Wszystkie rodzaje przekładni zębatych łącznie z ślimakowymi są bardzo chętnie stosowane ze względu na niski koszt ich produkcji, stosunkowo cichą pracę (gdy są wystarczająco nasmarowane) oraz swoją wysoką sprawność. Gdyby ktoś zastanawiał się nad czymś dobrym w tej materii to polecić można Servo-Flex.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *