Czy istnieje skuteczna profilaktyka grypy i przeziębienia?

Sezon przeziębień wiąże się z częstą zachorowalnością na grypę i przeziębienie, czyli infekcje, które są nie tylko nieprzyjemne dla chorego, uciążliwe i często uniemożliwiające terminowe wywiązanie się ze zobowiązań zawodowych, ale również dające poważne następstwa zdrowotne. Powikłania najczęściej występują wtedy, gdy nie przeprowadzimy właściwego i skutecznego leczenia. Dlatego trudno się dziwić temu, że jesienią i zimą szukamy skutecznych sposobów profilaktycznych, które mogłyby uchronić nas przed chorobą.

Jak rozwija się infekcja?

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z grypą czy z przeziębieniem – to pierwsze objawy choroby mogą być odmienne. Wysoka gorączka, która objawia się nagle i nie jest poprzedzona kilkudniowym złym  samopoczuciem, najczęściej obrazuje grypę. Przeziębienie rozwija się zdecydowanie wolniej i daje mniej uciążliwe objawy. Gorączka powstaje wtedy, gdy organizm broni się przed wirusami, czyli mobilizuje układ odpornościowy do jeszcze większej walki.

fluuu6

Gorączka wbrew pozorom nie jest najgorszym objawem grypy – zdecydowanie bardziej poważniejsze są dreszcze, które doprowadzają do tego, że do krwi przedostają się czynniki gorączkotwórcze, czyli na przykład wirusy lub w innych chorobach pasożyty czy bakterie. Dreszcze należy jak najszybciej zwalczać, by uniemożliwić dalszy rozwój infekcji.

fluuu7

Leki na gorączkę bez recepty są najczęściej stosowanymi preparatami – które bardzo szybko stawiają chorego na nogi, zwalczają nieprzyjemne objawy i poprawiają jego samopoczucie, a tym samym doprowadzają do wyleczenia. Jednak są sposobem właściwego leczenia, a nie profilaktyki, ponieważ jako takiej skutecznej metody zapobiegania infekcjom nadal nie mamy. Na przykład bardzo popularne szczepienia przeciwko grypie składają się tylko z trzech najczęściej występujących w danym roku szczepów wirusa, których może być realnie nawet kilkaset. W związku z tym nie możemy traktować ich jako pewnych sposobów zapobiegania chorobom z tzw. sezonu przeziębień. Raczej powinniśmy liczyć się z prawdopodobieństwem złapania wirusa, a gdy tak się już stanie, to po prostu jak najszybciej podjąć właściwe leczenie, przyjmując leki na gorączkę dostępne bez recepty (np. Febrisan).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *