Deskowanie wciąż dobre

Technologie stosowane w branży budowlanej, podobnie jak i w innych gałęziach gospodarki, ulegają stałemu rozwojowi. Na rynku pojawiają się coraz ciekawsze rozwiązania w znacznym stopniu ułatwiające prowadzenie prac budowlanych.

Jak się jednak okazuje stare, sprawdzone techniki w dalszym ciągu mogą być przydatne. Co ciekawe często są wręcz lepsze od nowych rozwiązań. Przykładem takiej techniki jest deskowanie, znane od setek lat, a przy tym wciąż powszechnie wykorzystywane.

Od deski do deski

Deska jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych wytwarzanych przez człowieka. Dawniej wyrabiana prymitywnymi metodami, w czasach współczesnych wytwarzana na specjalistycznych piłach i obrabiarkach.

Niezwykle istotnym sposobem wykorzystywania desek jest ich zastosowanie przy wykonywaniu więźb dachowych. Choć we współczesnych czasach często zdarza się wykańczanie więźby oparte jedynie o łaty i kontrłaty obijane następnie membraną dachową, to praktyka pokazuje jednak, że najbardziej solidnym i trwałym sposobem pokrycia więźby jest wykonanie pełnego deskowania.

Takie rozwiązanie zapewnia znacznie większa stabilność konstrukcji, zabezpiecza wnętrze domu przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi np. spadającymi na dach gałęziami, a do tego znakomicie zabezpiecza izolację dachu przed wchodzeniem do niej nieproszonych gości, takich jak chociażby kuny.

Deska w misji specjalnej

Co ciekawe deski znajdują zastosowanie także w tak skomplikowanych przedsięwzięciach jakim są obiekty realizowane budownictwo specjalne. Przykładowo wykonanie stopy fundamentowej pod posadowienie wiatraka lub wysokiego pylonu reklamowego nie może się obyć bez głębokiego rozkopania gruntu. Przy takich pracach istnieje jednak ryzyko osuwania się ziemi, a najlepszym sposobem na zabezpieczenie okazuje się wykonanie deskowania wykopów.

Po raz kolejny sprawdza się więc powiedzenie, że to co proste nie musi służyć prymitywnym celom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *