Dobór grzejników do instalacji pompy ciepła.

Właściwy dobór grzejników do pracy z instalacją pompy ciepła to podstawa efektywności całego systemu grzewczego opartego o to rozwiązanie. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż pompa ciepła generuje nieco niższe temperatury niż klasyczne kotły na paliwa stałe. Skutkiem tego tez, standardowe grzejniki ścienne nie będą się w tym przypadku sprawdzać. Tutaj trzeba zastosować, albo odpowiednie grzejniki niskotemperaturowe, albo ogrzewanie podłogowe. W każdym z tych przypadków, pompa ciepła będzie radzić sobie wyśmienicie. Jeśli więc zdecydujemy się na ogrzewanie z zastosowaniem pompy ciepła, czekać nas będzie prawidłowy dobór grzejników do instalacji pompy ciepła.

Czy dobór grzejników do pompy ciepła jest kłopotliwy?

Z całą pewnością nie jest to zadaniem prostym. Przede wszystkim, grzejniki muszą się sprawdzać przy niskich zakresach temperatur, aczkolwiek to nie wszystko. Kluczowe jest także to, aby były w stanie nagrzać poszczególne pomieszczenia. Musimy więc tak przeprowadzić dobór grzejników, aby mogły one skutecznie rozprowadzać ciepło we wszystkich pomieszczeniach. Kluczowe będą tutaj odpowiednie obliczenia. Musimy wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych pomieszczeń, jak również wyliczyć straty cieplne. Z tych informacji będziemy mogli następnie obliczyć moc grzejników, które zagwarantują prawidłową dystrybucję ciepła i utrzymanie przyjemnej temperatury przez cały rok.

Kluczowy w tym systemie będzie oczywiście grzejnik pracujący na niskiej temperaturze, który będzie w stanie skutecznie ogrzewać budynek, przy niskich temperaturach czynnika grzewczego, dostarczanego przez pompę ciepła. Jest to ważne w przypadku kiedy nie mamy zbytnio możliwości wykonać ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie byłoby najlepsze, bowiem powierzchnia grzewcza jest duża, toteż łatwiej jest ogrzewać pomieszczenia.

Gdzie kupić dobrze grzejniki do pompy ciepła?

Sam dobór grzejników do instalacji pompy ciepła to jedna kwestia. Musimy jeszcze odpowiednie grzejniki zakupić. Tutaj najlepiej wybrać się do jakiegoś dużego salonu z technika grzewczą, co pozwoli nam skutecznie dobrać odpowiednie grzejniki. Przede wszystkim, duże salony będą posiadać o wiele większą ofertę, a to podstawa. Jeśli chcemy wybrać właściwie, wybór musi być stosunkowo szeroki. Im większa ilość dostępnych grzejników niskotemperaturowych, tym lepiej dla nas. Możemy bowiem wybrać takie, które w jak największym zakresie będą spełniać nasze potrzeby.

Podsumowanie

Należy więc pamiętać przede wszystkim o tym, aby dobór grzejników realizować w oparciu o twarde dane z rzetelnych obliczeń. Tylko w taki sposób, zagwarantujemy sobie wydajny system grzewczy w naszym domu jednorodzinnym. Nieprawidłowo dobrane grzejniki, szczególnie w przypadku instalacji z pompa ciepła, niestety będą bardzo kłopotliwym rozwiązaniem. Nie dość że nie będą w stanie nagrzać prawidłowo domu, to jeszcze trzeba będzie ponosić kolejne wydatki, związane z koniecznością ich wymiany na nowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *