Dobór pompy pod względem wielu parametrów.

Prawidłowy dobór pompy, powinien być poprzedzony wieloma analizami potrzeb danego użytkownika. W zależności bowiem od zastosowania i przeznaczenia, pompa będzie zupełnie inną jednostką, spełniającą inne oczekiwania danego przedsiębiorcy, czy też użytkownika indywidualnego. Należy także podkreślić, iż dobór pompy, będzie przekładać się na jej koszty. Każde urządzenie, dostępne obecnie na rynku charakteryzuje się swoimi, indywidualnymi rozwiązaniami, a przy tym także zupełnie inną ceną zakupu czy też późniejszymi kosztami eksploatacji. Aby dobór pompy był przeprowadzony jak najbardziej właściwie, musimy te wszystkie czynniki wziąć pod uwagę i dokonać takiego wyboru, aby w przyszłości, jako użytkownik danego urządzenia, czuć pełne zadowolenie z jego pracy.

Dobór pompy pod względem parametrów technicznych.

Jest to zdecydowanie najważniejsza kwestia, której powinniśmy poświęcić zdecydowanie najwięcej uwagi. Szczególnie istotne będzie to w przypadku przedsiębiorstw, gdzie pompy powinny spełniać konkretne zadania. Czasami będą przecież pompy do użytku wewnętrznego, na przykład do tłoczenia chłodziwa do maszyn. Czasami będą to pompy zatapialne do odwodnień, a czasami pompy do odwadniania w zastosowaniu z instalacjami igłofiltrowymi. Tak więc w pierwszej kolejności należy określić następujące elementy:

  • Zakres zastosowania pompy – będzie od tego zależny kierunek wyboru pompy. Każda z nich w końcu jest dostosowana do pracy w odmiennych warunkach.
  • Niezbędne do pracy parametry techniczne – warto tutaj uwzględnić najtrudniejsze, możliwe do uzyskania warunki pracy dla pompy. W lżejszych sytuacjach nie wykorzystamy w pełni parametrów danej pompy, niemniej jednak w tych najgorszych jej nie zepsujemy.
  • Dodatkowe parametry – jak chociażby kwestie odporności pompy i jej elementów konstrukcyjnych na wodę o dużym zasoleniu, czy też zakwaszeniu. W takich sytuacjach konstrukcja musi być prawidłowo dostosowana do tego typu medium, aby pompa nie uległa uszkodzeniu.

Wybór odpowiedniego producenta pompy.

Oczywiście, pomimo tego, iż do parametry pomp, będą dla nas kwestią najważniejszą, należy pamiętać, iż w producent także będzie odgrywać istotną rolę. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż niektórzy z nich są bardziej obecni na naszym rynku. To z kolei pozwala nam na zagwarantowanie sobie lepszej obsługi posprzedażowej, gwarancyjnej oraz pogwarancyjnej, niż w przypadku producentów dopiero wchodzących na rynek, bądź w ogóle na nim nieobecnych. Jeśli więc dobór pompy będzie zrealizowany w oparciu także o ten parametr, to w przyszłości będziemy mieć o wiele mniej problemów w kwestiach związanych z eksploatacją urządzenia.

Generalnie więc rzecz ujmując, dobór pompy powinien być realizowany w oparciu o wiele różnorodnych kwestii i parametrów technicznych. Tak, aby w jak największym zakresie spełniały nasze oczekiwania. Aby pompa mogła być skutecznie wykorzystywana w większości, podstawowych zastosowań bez jakichkolwiek trudności i niedogodności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *