Endodoncja, czyli leczenie kanałowe

O leczeniu kanałowym wciąż słyszy się straszne rzeczy. Że to boli, że jest nieprzyjemne i lepiej się nie decydować na nie. Przez to pacjenci drżą na samą myśl o leczeniu kanałowym, a tak naprawdę nie ma się czego obawiać. To właśnie przecież endodoncja jest jedną z bardziej rozwiniętych dziedzin, o których mówi sama stomatologia. Zapoznajmy się więc nieco lepiej z leczeniem kanałowym, a na pewno się do niego chociaż trochę przekonamy.

Leczenie kanałowe to po prostu endodoncja. Zajmuje się ona wszelkimi chorobami miazgi zębami. To właśnie w miazdze znajdują się naczynia krwionośne oraz nerwy, które utrzymują ząb i pozwalają mu na dobre funkcjonowanie. Jeśli więc z miazgą dzieje się coś niedobrego, zagrożony staje się ząb. Aby móc go zachować, należy po prostu zdecydować się na leczenie kanałowe. Często jest to jedyna metoda, która może uratować zęba. Oczywiście, takie leczenie nie przynosi automatycznie świetnych rezultatów. Należy tutaj uzbroić się w cierpliwość i wykonać serię zabiegów. Jest to również dość kosztowne, dlatego wielu pacjentów rezygnuje z tej metody. Jednakże to właśnie dzięki niej można uniknąć ekstrakcji, czyli całkowitego usunięcia zęba. Oczywiście leczenie kanałowe ma także wiele, innych zalet. Dzięki prawidłowo przeprowadzonym zabiegom i odpowiedniej, późniejszej pielęgnacji można przez długi czas zachować ząb w swojej jamie ustnej.

Dodatkowo, leczenie kanałowe przeżyło ostatnio swój prawdziwy rozwój. Już dziś wiele gabinetów stomatologicznych (np. impla.com.pl/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem) oferuje swoim pacjentom leczenie kanałowe pod mikroskopem. Jest to całkowicie bezpieczna i bardzo dokładna metoda. Dzięki niej dentysta może obejrzeć dokładnie komorę zęba i kanały. To pozwala na leczenie naprawdę poważnych dolegliwości, takich jak np. kanały zakrzywione. Dodatkowo, leczenie kanałowe pod mikroskopem zmniejsza ryzyku występowania pewnych skutków ubocznych, co także jest niewątpliwą zaletą.

Jeśli więc zapoznamy się dokładniej z całą dziedziną endodoncji, na pewno nie wyda nam się już ona aż tak straszna. W końcu to właśnie o niej w dużej mierze mówi stomatologia. Dzięki leczeniu kanałowemu możemy szybciej poradzić sobie nawet z najcięższymi chorobami zębów oraz ich kanałów. To pozwala nam na zachowanie stałych zębów przez dłuższy okres czasu, na czym na pewno zyskuje całe nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *