Jak chronić swoje rośliny przed szkodliwymi czynnikami?

Rośliny są narażone na wiele zniszczeń, wynikających zarówno z przyczyn mechanicznych, jak i tych chemicznych. Jeżeli nie chcemy więc doprowadzić do sytuacji, że pewnego dnia zastaniemy nasze uprawy całkowicie zdewastowane trzeba pomyśleć o ich należytej ochronie.

Nie ma jednak powodów do paniki, ponieważ dzięki nieustannemu rozwojowi rynku produktów dla ludzi zajmujących się uprawami, środków tego typu jest naprawdę mnóstwo. Środki ochrony roślin, nazywane też czasami pestycydami są jednak niezwykle różne, zarówno pod względem budowy, jak i w kwestii działania. Z łatwością można bowiem znaleźć pestycydy chemiczne, jak również takie których składnikiem są żywe organizmy mające za zadanie pozbywać się szkodliwych czynników, działających dewastująco na uprawiane rośliny.

Sytuacja nie prezentuje się jednak tak, że rolnik może użyć każdej substancji chemicznej, która skutecznie zadziała i wzmocni rośliny. Pestycydy muszą bowiem przejść wiele testów, gdyż trzeba sprawdzić czy nie są one toksyczne i kancerogenne dla ludzi i zwierząt, dla których przeznaczone są te rośliny. Co więcej środki ochrony roślin koniecznie nie mogą odkładać się w środowisku i powodować jego zanieczyszczenie. Z tego też powodu wiele środków i substancji chemicznych tego typu zostało odrzuconych przez specjalne komisje zajmujące się kontrolowaniem tych produktów.

Sprawa ma się bardzo podobnie z nawozami, gdyż muszą one nie tylko sprawnie działać i pobudzać rośliny do systematycznego wzrostu, ale również nie mieć szkodliwego wpływu na człowieka i środowisko, w którym żyjemy. Nie ma jednak powodów do zmartwień, gdyż na rynku wciąż istnieje mnóstwo różnorakich środków i nawozów, które są w pełni zgodne z wymogami państwowymi i europejskimi. Jednym z nich jest bez wątpienia ten produkowany przez firmę biobizz (zob. flora-fauna.pl), która od lat dba o przyjazność swoich wytworów dla matki natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *