Krew pępowinowa

Krew pępowinowa zawiera drogocenne komórki macierzyste, które mogą niejednemu choremu pomóc wyzdrowieć. Występują one także w szpiku kostnym oraz krwi obwodowej, ale to właśnie krew pępowinowa jest najbardziej wartościowa. Metoda ich pozyskania jest wówczas łatwiejsza, a komórki pobrane z krwi pępowinowej są też bardziej wszechstronne i występuje znacznie mniejsze ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Komórki macierzyste (zob. też bezcennydar.pl) wykazują możliwości nieograniczonej ilości podziałów, co pozwala im na przekształcenie się w komórki nerwowe, mięśniowe, płytki krwi czy też krwinki czerwone. Krew pępowinowa (więcej krewpepowinowa.pl), a dokładniej komórki macierzyste w niej zawarte, potrafią odbudować układ krwiotwórczy i odtworzyć utracony wskutek choroby szpik.

Obecnie stosuje się je w leczeniu chorób metabolicznych, immunologicznych oraz hematologicznych, czyli w białaczce, anemii, czy niedokrwistości. Również przy chorobach układu chłonnego oraz w zaburzeniach funkcji enzymów. Komórki macierzyste są nieocenione przy chorobach nowotworowych do leczenia raka, mięśniaków czy też guzów.

Skorzystać z nich może osoba, od której pobrano krew pępowinową lub osoby spokrewnione. Warunkiem skorzystania będzie zgodność tkankowa. Zabieg może zostać przeprowadzony tylko raz w życiu podczas porodu dziecka tuż po odcięciu pępowiny. Zabieg jest bezinwazyjny i bezbolesny, a przeprowadza go położna.

Oczywiście chęć wyrażenia zgody na tego typu zabieg, należy już zgłosić w czasie trwania ciąży. Należy wówczas zgłosić się do banku komórek macierzystych i podpisać z nim umowę. Następnie otrzymamy zestaw do pobrania krwi. Po uzyskaniu krwi, trafia ona w szczelnym pojemniku do laboratorium, gdzie zostanie przebadana. Jest ona przechowywane w ciekłym azocie w temperaturze -190 stopni Celsjusza. Takie przechowywanie nie zmniejszy ich niezwykłych właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *