Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu?

Ile razy słyszałeś historię od swoich znajomych, którzy kupili używany samochód, a po kilku lub kilkunastu miesiącach od zakupu musieli dokonać kosztownej naprawy części, której uszkodzenia przy kupnie nie wykryli. Kupując samochód używany musisz zwrócić uwagę na wiele szczegółów, aby nie popełnić kosztownego błędu. Mogłoby się wydawać, że im samochód młodszy tym istnieje mniejsza szansa, że ma coś uszkodzone. Młody wiek samochodu często niesłusznie usypia naszą czujność.

Jeżeli masz możliwość najlepszym wyjściem jest oczywiście kupno auta od zaufanej osoby – twojego znajomego, lub kogoś co do uczciwości masz pewność. Niestety, taka sytuacja będzie występować do rzadko i będziesz musiał szukać samochodu na własną rękę, przeglądając ogłoszenia w Internecie lub odwiedzając komisy. Ale tak właściwie, na co należy zwrócić uwagę przy kupnie używanego auta?

Zacznijmy od karoserii. Sprawdźmy czy lakiery samochodowe, które będziemy oglądać w każdej części pojazdu są tego samego odcienia. Inny odcień może sugerować, że samochód jest powypadkowy i dana część była wymieniana, lub była używana farba do auta, aby przykryć jakieś niedoskonałości wynikające z kolizji. Sprawdzając lakier samochodu zawsze możemy użyć specjalnego urządzenia, które mierzy grubość lakieru na karoserii. Jego grubość będzie oznaczać czy pojazd był malowany profesjonalnie w fabryce, czy w warsztacie po wypadku. Jednak należy pamiętać, że amatorskie urządzenia tego typu nie dają 100% pewności dlatego lepiej przeprowadzić ten test w warsztacie lub zainwestować w porządny sprzęt lakierniczy.

Ważne jest też aby mieć możliwość przetestowania samochodu w ruchu drogowym samemu. Dzięki temu zobaczymy jak samochód się prowadzi, czy nie ma problemu z układem kierowniczym, jak pracuje silnik. Zwróć uwagę na to czy nie zapala się jakaś kontrolka, która informuje awarii, któregoś z urządzeń. Dzięki przetestowaniu samochodu w ruchu ulicznym dowiemy się również jaki jest komfort jazdy, czy hałas ze zewnątrz nie jest zbyt duży.

Samo obejrzenie auta oraz przejechanie się nim to jednak nie wszystko. Warto również sprawdzić jego dokumenty. Idealnie by było gdyby posiadał aktualizowaną kartę pojazdu. Niestety przy starszych samochodach dość rzadko z tym się spotkamy, dlatego nie będziemy mogli z całą pewnością stwierdzić czy coś w nim nie zostało wymienione lub zmienione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *