Nowoczesna i bezpieczna akumulatorownia.

Ładowanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych, wykorzystywanych zdecydowanie najczęściej w przypadku napędzania wszelkiego rodzaju wózków widłowych na obiektach przemysłowych, stwarza pewne zagrożenia. Wynikają one z faktu tego, iż może w trakcie tego procesu dochodzić do wydzielania się wodoru, który jest gazem niebezpiecznym. Stwarza on bowiem zagrożenie pożarowe, jest gazem łatwopalnym. Dodatkowo, w przypadku mieszania się z powietrzem atmosferycznym, tworzy mieszaniny wybuchowe. Należy więc zadbać o to, aby w toku procesu ładowania akumulatorów, mieć możliwość detekcji stężenia wodoru w pomieszczeniu akumulatorowni.

Najważniejsze będzie jednak to, aby proces ładowania akumulatorów, odbywał się właśnie w odrębnym pomieszczeniu akumulatorowni, co pozwoli na pełną kontrolę zagrożeń pojawiających się w tym procesie. Niezbędne ze względów bezpieczeństwa w pomieszczeniach akumulatorowni są także odpowiedniej klasy systemy detekcji wodoru, dzięki którym można szybko zareagować na ewentualne wydzielanie się wodoru, co pozwala na minimalizację wszelkich zagrożeń związanych z tym procesem.

Wyposażenie akumulatorowni ze względów bezpieczeństwa.

Oczywiście, już wspomnieliśmy o tym, iż kluczowe będą tutaj systemy detekcji wodoru. Jednakże trzeba podkreślić, iż dodatkowo warto zadbać o to, aby pomieszczenie akumulatorowni było wyposażone także w dodatkowe zabezpieczenia, które zagwarantują nam wysoki poziom bezpieczeństwa w toku realizacji ładowania baterii trakcyjnych. Chodzi tutaj chociażby o system wentylacji mechanicznej, czy też podłączoną do centrali alarmowej instalację elektryczną. Wszystko po to, aby w chwili wychwycenia nadmiernego stężenia wodoru, uruchomić wentylację pomieszczenia i odciąć dopływ prądu od prostowników, co pozwoli uchronić nas przed zapłonem wodoru znajdującego się w pomieszczeniu.

Pozostałe wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.

Dodatkowo, warto zadbać także o to, aby w pomieszczeniu akumulatorowni znajdywał się niezbędny sprzęt, który zapewni ułatwienie obsługi procesu ładowania akumulatorów. Będą to odpowiednie wózki pozwalające na łatwy transport akumulatorów. Powinny one być dodatkowo wyposażone w wanny ze stali kwasoodpornej, na wypadek wycieku kwasu z akumulatorów. Do tego niezbędne będą odpowiednie statywy na prostowniki, które zapewniają im stabilizację podczas pracy. Ostatecznie, przydatnym wyposażeniem są także wózki serwisowe, które umożliwiają nam na przykład wymianę płynów w akumulatorach, bez konieczności ich ruszania z miejsca.

Mamy więc stosunkowo sporo dodatkowego wyposażenia pomieszczenia akumulatorowni, dzięki któremu podnosi się znacznie poziom bezpieczeństwa pracy z akumulatorami a w szczególności z ich ładowaniem. Są to kwestie zdecydowanie najważniejsze ze względów bezpieczeństwa w pomieszczeniach akumulatorowni, którym należy poświęcić maksymalnie dużo uwagi, aby zapewnić sobie minimalizację wszystkich, pojawiających się tutaj zagrożeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *