Nowoczesne samochody – cechy podstawowe

Współczesna motoryzacja różni się znacząco od tej, którą powszechnie znamy z przeszłości. Wiele układów mechanicznych lub manualnie regulowanych zostało wypartych przez instalacje elektroniczne, które pozwalają na precyzyjne i zintegrowane sterowanie całym pojazdem. Jest to bezapelacyjnie ułatwienie, jednakowoż współczesne samochody mają także wiele wad, o których nie można absolutnie zapomnieć.

Z czym nie radzą sobie auta?

Elektronika to realne błogosławieństwo dla użytkowników – ma ona jednak nieco wad, które finalnie przekładają się na to, że użytkownicy muszą odwiedzać warsztat samochodowy. Dla firm jest to czysty zysk – w końcu pobierają one opłatę nawet za podłączenie komputera, osobno licząc sobie za usunięcie błędów. Błędy pojawić się mogą praktycznie w każdej sytuacji – wystarczy obluzowanie czujnika, zamoczenie go lub uszkodzenia zmęczeniowe, aby zaczął alarmować. W jednych autach elektronika działa lepiej, w innych gorzej – marka w tym przypadku ma znaczenie i warto się kierować skargami użytkowników poszczególnych samochodów.

 

Oprócz stricte użytkowej elektroniki, trzeba wyróżnić problemy związane z systemami wtrysku – zwłaszcza przy nowoczesnych silnikach Diesla, które zawartość mieszanki, czas otwarcia i ciśnienia we wtryskiwaczach regulują w czasie rzeczywistym. Nawet gdy nasz dobry mechanik cechy i umiejętności swoje wyrabiał latami, to może mieć poważny problem z przywróceniem sprawności układu wtrysku paliwa – często takie sytuacje kończyć się mogą albo koniecznością zakupu wtryskiwaczy (koszt około 10 000 złotych) albo ich regeneracji.

 

Krótki czas przeżycia jednostki napędowej

Obecnie w dobie obniżania emisji CO2 i tlenków siarki oraz żyłowaniu niewielkich pojemności silników – np. turbodoładowany 1 litrowy silnik (sic!) istotnie wpływa na żywotność jednostek napędowych. Silniki te są podatne na wiele awarii i uszkodzeń i po nawet stosunkowo niewielkim przebiegu do niewielu rzeczy się nadają – pomimo faktu, że zajął się nimi najlepszy autoserwis w Krakowie.

 

Jak widać, nowoczesna motoryzacja też ma swoje wady i niedociągnięcia – widać, że ideologie nie są dobrymi doradcami – szczególnie w branży motoryzacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *