O druku cyfrowym

Coraz częściej wspomina się dzisiaj o tak zwanym druku cyfrowym. Z przykrością stwierdzam, że znaczna większość moich znajomych nie ma właściwie pojęcia czym on jest. Celem tego artykułu będzie jasne i klarowne przedstawienie definicji cyfrowego druku i wyjaśnienie jego zastosowania czytelnikom. Zachęcam do lektury.


2A więc, czym jest w istocie druk cyfrowy? Pod ty pojęciem kryje się oczywiście pewien szczególny rodzaj druku. Charakteryzuje się pewnymi specyficznymi cechami. Materiały, które przeznaczone zostały do druku dostarcza się do drukarki, bądź innego drukującego urządzenia jako dane komputerowe. Ponadto zapis za pośrednictwem komputera, bądź innego działającego podobnie urządzenia pozwala nam dokonać drukowania bezpośredniego. Istnieje również możliwość druku za pośrednictwem pośredniego nośnika. Jeżeli zdecydujemy się na tę drugą możliwość, to obraz, który przedtem był na nim zapisany podlega wieczystemu usunięciu. Później zapisuje się go na nowo po ukończeniu cyklu drukowania. Należy też zaznaczyć, że możemy zmienić praktycznie dowolny element tekstowy, bądź graficzny dla każdej odbitek. Taki proces określamy mianem personalizacji.
To jeszcze nie koniec charakterystycznych cech, które posiada cyfrowy druk. Zazwyczaj brak w przeznaczonym do niego urządzeniu formy drukowej. Jego rolę spełnia sam cyfrowy zapis. Obraz tworzy się w maszynie drukarskiej dokładnie w miejscu, gdzie zaczynami proces drukowania.
Jakie są zalety takiej formy drukowania? Przede wszystkim możemy zrealizować zlecenia od ręki. Drukowanie cyfrowe charakteryzuje niezwykle krótka faza przygotowawcza. Zazwyczaj odbywa się równocześnie wykonywanie kilku zleceń jednocześnie. Ponadto cyfrowy druk pozwala na uzyskanie niezwykle dobrej jakości wydruków. Jeśli posiadacie ulotki druku cyfrowego, zerknijcie na nie nieco dokładniej. Ujrzycie bez wątpienia, jak bardzo dokładny jest ten wydruk.
Niestety, ta metoda drukowania posiada również pewne wady. Jedną z najlepiej widocznych jest dość niewielki format papieru. Zazwyczaj nie jest on większy od B3. Pewne nieliczne wyjątki od tej reguły stanowią ogromną rzadkość.
Należy zaznaczyć jednak, że ta technologia rozwija się niezwykle prężnie. Jeśli chodzi o druk cyfrowy Warszawa posiada niezwykle rozwiniętą sieć firm zajmujących się tą właśnie branżą. Uważam, że to bardzo pozytywny przejaw rozwoju cywilizacyjnego i technologicznego. Drukowanie cyfrowe pomimo swoich wad rozwija się dość prężnie i przypuszczam, że za kilkanaście lat wyprzedzi drukarki offsetowe.
Gdzie się stosuje obecnie cyfrowy druk? Zazwyczaj tam, gdzie występuje na tyle niewielki nakład, że stosowanie offsetu nie jest opłacalne, ale oczekuje się, iż jakość wydruku będzie możliwie wysoka. Widać to zresztą wyraźnie nie tylko w drukowaniu kolorowym. Również, jeśli drukujemy sam czarny tekst możemy dostrzec jego ogromną wyrazistość i mnogość drobnych szczegółów. Często druku cyfrowego używa się do krótkich serii materiałów konferencyjnych, ulotek, materiałów biznesowych, raportów sprawozdań i wielu innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *