O historii aptek

W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi widok aptek znajdujących się niemal na każdym rogu miasta średniej wielkości. Placówki handlowe, które zajmują się sprzedawaniem leków oraz różnorodnych innych produktów medycznych takich, jak opatrunki, czy środki higieniczne, są bardzo dochodowym źródłem pieniędzy. W tym krótkim artykule przedstawię dość krótko i zwięźle historię aptek na przestrzeni wieków.

Na początku należy zaznaczyć, że we wczesnym średniowieczu apteki spełniały kompletnie inną rolę niż do tej pory. Opierały się one przede wszystkim a ziołolecznictwie. Można tam było jednak nabywać również wiele produktów, które dzisiaj nie wydają nam się pasować do apteki. Jako przykład można podać kakao, czy czekoladę. Typowymi produktami kupowanymi w aptekach były również przetwory mleczne takie, jak na przykład masło, czy mleko. Nierzadko wytwarzano w aptece również alkohol. Funkcje bimbrownika i aptekarza były w tych czasach niemal synonimiczne.

19477660153_d5f2c168c4_hW Polsce przez całe pół wieku po wojnie apteki należały tylko i wyłącznie do państwa komunistycznego, a zmieniło się to po obaleniu socjalistycznego reżimu. To dzięki temu, że w naszym kraju zapanował zalążek kapitalizmu, możemy cieszyć się dziś takimi dobrami, jak chociażby Zikoapteka.

Istniała niegdyś specyficzna odmiana aptek, której dzisiaj już nie spotykamy, a jest to spowodowane nieefektywnością takiego rozwiązania. Mowa oczywiście o zamkniętych wewnątrzszpitalnych placówkach, które pracowały tylko i wyłącznie na potrzeby konkretnego szpitala. Nie mogły obsługiwać żadnych zewnętrznych klientów.

Szpitalne apteki często były wyposażone w specjalistyczne pracownie, gdzie aptekarze mogli realizować swoje obowiązki w odpowiednich warunkach. Należały do nich między innymi zaopatrywanie szpitala w różne lecznice produkty. Sporządzano również substancje do żywienia pozajelitowego oraz dojelitowego. Aptekarz zajmował się najczęściej również wytwarzaniem płynów infuzyjnych i roztworów dializacyjnych. Zazwyczaj współuczestniczył także w prowadzeniu szpitalnej gospodarki różnymi leczniczymi produktami. Takie apteki wyszły z użycia, a zastąpiła je między innymi drogeria Warszawa.

19910569798_aa1f7b71e6_hTo jednak nie koniec historii aptek, które tak, jak wszystkie wynalazki naszej cywilizacji, również placówki handlujące produktami medycznymi podlegają ciągłemu rozwojowi i nieustającym zmianom. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak wygląda nowoczesna apteka całodobowa Warszawa posiada ich aż trzy w swoim centrum. Uważam, że jest to bardzo ciekawe doświadczenie i warto się im przyjrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *