O obrusach słów kilka

W naszej kulturze obrusy stały się jednymi z najważniejszych elementów tradycji świąt takich, jak chociażby Boże Narodzenie, bądź Wielkanoc. Nie ma zatem nic dziwnego, w moim odczuciu, w tym, że coraz więcej nowopowstających przedsiębiorstw wybiera sobie za źródło zarobku właśnie produkowanie obrusów. Według mnie to bardzo pozytywne zjawisko. W ten sposób powstaną nakrycia stołów tańsze, piękniejsze, a zapewne również znacznie przewyższające wszystkie inne zdolnościami do biodegradacji.

Ustalmy jednak najpierw, czym dokładnie jest obrus – w powszechnym rozumieniu jest to zwyczajna tkanina, jakiej używamy, aby przykryć stół. Zazwyczaj robimy to na czas spożycia posiłku. Z czego wykonuje się zazwyczaj takie nakrycia? Przeważnie materiałem jest tkanina jedwabna, bądź bawełniana. Czasem używa się takiej, którą wyprodukowano z lnu, bądź tworzywa sztucznego. W tym ostatnim przypadku nierzadko obrus jest odporny na wszelakie zabrudzenia. Na okazje nieco bardziej uroczyste, jak na przykład różne święta, wykorzystujemy przeważnie obrusy białe, nierzadko koronkowe.

 

hotel9
Skoro już wspomnieliśmy o specjalnych okazjach – warto wspomnieć także o tych obrusach, które przeznaczone są specjalnie dla wykwintnych jadłodajni. Nierzadko w tym przypadku wykorzystuje się również określenie „bielizna stołowa”. Nie jest tajemnicą, że każdy restaurator żywi szczere pragnienie, by każdy stół zajmujący wnętrze jego lokalu był absolutnie niepowtarzalny. W celu ułatwienia tego powstały specjalne obrusy dla restauracji. Każde z tych nakryć jest inne i niepowtarzalne, dzięki czemu każdy stół ma nieco odmienny klimat i różni się odrobinkę aurą. Nie ma też zbyt wielkiego znaczenia, czy w naszym posiadaniu znajduje się stół o kształcie okrągłym, bądź kwadratowym.

 

hotel6

 

Producenci obrusów zazwyczaj skrupulatnie zabezpieczyli się przed utrudnieniem – jakim może być różnorodność kształtów stołów. Dzięki temu w dużej części tekstylia hotelowe mają charakter uniwersalny i nie ma potrzeby dobierania ich pod kształt. Ponadto powszechnie wykonuje się obrusy z estetycznymi wycięciami pośrodku, bądź na bokach, co pozwala na dodanie dodatkowych, niepowtarzalnych walorów. Do eleganckich restauracji możemy dobrać nakrycia o wykwintnych wzorach i gładkiej powierzchni. Do zwyczajnych knajp można użyć obrusów wykonanych z niebrudzących się syntetycznych włókien, co pozwala nam na zminimalizowanie szkód finansowych będących wynikami zabrudzenia. Nierzadko pragmatyczność łączona jest z estetyką przez skomponowanie obrusu z bawełny i poliestru zarazem. Każde nakrycie powinno być uszyte z nadzwyczajną starannością i dbałością o szczegóły.
Nie powinno zatem nikogo dziwić, że bardzo podobnie mają się również pościele do hoteli. Nie ma nic nadzwyczajnie niezwykłego w fakcie, iż nakrycia do stołów oraz łoży powstają na podobnych regułach, ponieważ spełniają analogiczne funkcje.

 
Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się interesujący dla czytelników. Uważam, ze obrusy są ciekawym zagadnieniem i warto jest się w nie nieco zagłębić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *