Praca Dj’a – łatwa czy jednak nie?

Kim jest DJ? Wiele miejsc i imprez kojarzy nam się z jego osobą. Nawet skrajnie różnych. DJ’em nazwiemy na przykład osobę będącą wodzirejem na zabawie weselnej i puszczającą przeboje muzyki tanecznej. DJ’em jest także pracownik nowoczesnej dyskoteki puszczający muzykę techno wzbogacaną własnymi improwizacjami tworzonymi przy pomocy skomplikowanych sprzętów elektronicznych.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zawodem wymagającym specyficznych umiejętności. DJ obsługujący imprezy okolicznościowe musi wykazać się wysoką kulturą osobistą, odpowiednim poczuciem humoru, charyzmą wprowadzającą gości w dobry nastrój i umiejętnościami zachęcania do zabawy. Oczywiście, konieczna jest tu także świetna znajomość stylów muzycznych i trafne ich dopasowywanie do danej publiczności.

Dj klubowy natomiast odpowiedzialny jest za miksowanie muzyki w klubach i na imprezach masowych. Taka osoba musi umieć odpowiednio połączyć ze sobą dwa utwory, aby całość była spójna i nie wymagała przerw między nagraniami. Specjalizacją Dj’a pracującego w dyskotece jest z kolei dostosowanie repertuaru do aktualnie panujących trendów, tematu wieczoru lub potrzeb bawiącego się tłumu. Często także przekazuje przez mikrofon pozdrowienia czy dedykacje.

Kolejnym, bardziej profesjonalnym, typem DJ’a jest tzw. skreczer lub turntablista. Najczęściej posługuje się gramofonem oraz odpowiednim sprzętem komputerowym, który służy mu do manipulowania dźwiękiem. Przerabia w ten sposób utwory, urozmaica je o efekty specjalne i dodaje własne improwizowane fragmenty.

Właściwie sposobów uprawiania tego zawodu może być tyle, ilu jego przedstawicieli. Niektórzy preferują występy w towarzystwie żywych muzyków, inni pracują całkowicie na fragmentach utworów i samplach. Jedni aktywnie kontaktują się z publicznością, inni skupiają się na skomplikowanych czynnościach związanych ze skreczowaniem. Główną różnicą pozostaje oczywiście rodzaj muzyki, na jakim pracują. Niektóre jednak cechy są wspólne i niezmienne. Każdy DJ powinien doskonale wyczuwać styl muzyczny, umiejętnie posługiwać się sprzętem, być spostrzegawczym oraz poprawnie przewidywać gusta i preferencje widowni. Dobrego DJ’a możemy znaleźć przykładowo w sieci, a przykładem sprawdzonego i wziętego DJ’a jest ten – djbarti.pl – DJ wodzirej z Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *