Ręczne oprawianie książek

W dzisiejszych czasach, w dobie Internetu i telewizji oraz coraz szybciej rozwijającej się technologii, coraz mniej osób czyta książki. Widać to po spadających statystykach sprzedaży książek czy wypożyczeń w bibliotekach. Na rynku coraz trudniej utrzymać księgarnię, dlatego wielu sprzedawców zmienia profil swej działalności i zamiast książek sprzedają na przykład gry komputerowe.

Jednak mimo spadających statystyk czytelnictwa, wciąż wielu pisarzy, wydawców i bibliotekarzy próbuje zachęcić czytelników do sięgania po książki. Organizują różne akcje promocyjne mające na celu zwrócenie uwagi na nowości pojawiające się na rynku, a także wykorzystują zdobycze najnowszych technologii, czego najlepszym przykładem są e-booki czy książki do słuchania na mp3.

Reklama: Chcesz wydrukować książkę? Sprawdź drukarnię Skleniarz (print in Poland)!

Dziś dla wielu osób introligatorstwo jest pojęciem nieznanym. Ręczne składanie książek, ich naprawa lub oprawianie to dla nich zamierzchłe czasy. Na szczęście jednak zawód introligatora jeszcze nie zginął całkowicie. Dziś introligatorzy to nie tylko rzemieślnicy, to przede wszystkim artyści, którzy oprawiają wydruki książek w sposób niezwykły, niepowtarzalny i bardzo oryginalny. Ręcznie wykończona książka ma swój charakter, rzec można nawet, że swoją duszę. Pięknie, stylowo oprawione książki lub albumy są doskonałym prezentem na różnorodne okazje, takie jak imieniny, urodziny, jubileusze rodzinne czy zawodowe, a także śluby i komunie.

Jest wielu pasjonatów introligatorstwa, którzy pragną aby ten zawód nie zginął i chcą przekazywać swoją wiedzę dalszym pokoleniom, dlatego organizują różne kursy i szkolenia, na których można nauczyć się w jaki sposób oprawiać książki. Ponadto w niektórych szkołach zawodowych wciąż jeszcze są klasy o profilu introligatorskim. Jeden z uczniów takiej klasy powiedział nam, że ręczne oprawianie książek jest jego pasją i chce z tego uczynić swój zawód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *