Różne metody kalkulacji kosztorysowych

Kosztorysowanie to określanie wartości planowanych lub już zakończonych robót budowlanych. Jest to czynność wymagająca skrupulatności i dokładności i to nawet pomimo, że część obliczeniową wykonują dziś zamiast ludzi komputery.

W zależności od celu kosztorysu jego wartość może być wyliczana na dwa sposoby – uproszczony lub szczegółowy. Jak nazwy wskazują jedna kalkulacja jest prostsza w przygotowaniu, ale efekt czyli wyliczona wartość jest jedynie szacunkiem. Metoda szczegółowa pozwala na wyliczenie wartości prac niemal co do grosza, ale też trzeba poświęcić więcej czasu na nią.

Kalkulacje uproszczone

Kalkulacje uproszczone opierają się na wyliczaniu wartości dokumentu na podstawie ustalonych cen jednostkowych. Znając ilość robót można łatwo policzyć wartość prostym iloczynem ilość robót*cena jednostkowa. Oczywiście powstaje pytanie skąd kosztorysant ma znać ceny jednostkowe, ale tu z pomocą przychodzą dostępne na rynku bazy cen robót budowlanych podające średnie rynkowe ceny jednostkowe robót budowlanych. Najpopularniejsze cenniki to:
Sekocenbud
• Intercenbud
• Orgbud.

Kosztorys uproszczony oparty na cenach średnich oczywiście da nam jedynie szacunkową wartość robót i nie powinny w ten sposób wyliczać wartości prac firmy, chcące poznać dokładną cenę.

Kalkulacje szczegółowe

Te firmy skorzystają z kalkulacji szczegółowej, która choć bardziej pracochłonna to jednak dokładniejsza. Kalkulacja szczegółowa nie opiera się na gotowych ustalonych cenach jednostkowych, ale pozwala wyliczyć cenę jednostkową na podstawie ponoszonych kosztów robocizny, materiałów i sprzętów (tzw. koszty bezpośrednie RMS). Ta kalkulacja jest trudniejsza, bo kosztorysant musi znać zużycie RMSów, ale pozwala określić wartość kosztorysu niemal co do grosza. Z tej metody korzystają m.in. firmy przygotowujące oferty na przetargi w budownictwie.

Niezależnie czy kosztorysujemy prościej czy szczegółowiej zawsze warto wykorzystywać do tej czynności dedykowane programy kosztorysowe. Popularna seria programów Norma umożliwia zastosowania obu kalkulacji w zależności od potrzeb użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *