Szukasz materiałów – przyjdź do biblioteki

Każdy student, który ma za zadanie przygotować tekst zaliczeniowy powinien odwiedzić bibliotekę. Dlaczego? Biblioteka jest to bowiem miejsce, gdzie dzięki pomocy doświadczonej kadry bibliotekarskiej, można pozyskać materiały naukowe niezbędne do napisania pracy. Istnieje wiele specjalistycznych bibliotek, które oferują konkretne materiały do pracy licencjackiej, zaliczeniowej czy magisterskiej.


Jeśli np. praca magisterska dotyczy dajmy na to pedagogiki, najlepiej będzie gdy student odwiedzi bibliotekę pedagogiczną. W Polsce jest bardzo duża sieć takich bibliotek. W każdym województwie znajduje się biblioteka pedagogiczna, powiązana z siecią mniejszych placówek filialnych, które znajdują się w poszczególnych powiatach. Biblioteki pedagogiczne gromadzą przede wszystkim materiały z takich dziedzin wiedzy jak pedagogika, edukacja, socjologia, metodyka nauczania poszczególnych przedmiotów na różnych poziomach edukacyjnych.

Zatem praca magisterska albo praca zaliczeniowa dotycząca tematu pedagogiki z powodzeniem może być pisana w oparciu o materiały znajdujące się w bibliotece pedagogicznej.

Trzeba też powiedzieć, że w tych placówkach pracują bibliotekarze, którzy specjalizują się w wyszukiwaniu informacji pedagogiczno-edukacyjnej. Dysponują oni materiałami w postać książek, czasopism naukowych, programów nauczania itp. Są to osoby, które znakomicie radzą sobie także w wyszukiwaniu materiałów dostępnych w sieci. Istnieje przecież wiele baz bibliograficznych, czy katalogów, które notują opisy materiałów dostępnych w książkach i specjalistycznych czasopismach. Bibliotekarze znają te bazy i umieją się nimi posługiwać, wyszukiwać w nich pożądane informacje. Są także w Internecie bazy materiałów, które oferują dostęp on-line. W takiej bazie można np. znaleźć potrzebne materiały do pracy licencjackiej i ściągnąć sobie je na własny komputer.

Czasem jednak studenci w ogóle nie wiedzą o istnieniu takich baz. Dlatego właśnie powinni udać się do biblioteki, nie tylko wtedy, gdy do napisania jest praca zaliczeniowa, i poprosić o pomoc bibliotekarza.

Jeśli potrzebujesz odpowiedzi na pytania: Jak powinna wyglądać bibliografia w pracy dyplomowej? Zaglądnij tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *