Uzdatnianie wody promieniowaniem UV.

Uzdatnianie wody promieniowaniem UV jest obecnie jedną z najnowocześniejszych technologii w tym zakresie. Pozwala nam na skuteczne pozbywanie się wszelkich bakterii, wirusów oraz patogenów z wody. Jest więc stosowane zarówno w przypadku pływalni, basenów, Aquaparków, jak i systemów wodociągowych. Wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z transportowaniem wody użytkowej, będzie to rozwiązaniem niezbędnym. Dotychczas stosowany w tym zakresie chlor, także wykazuje spory poziom skuteczności, niemniej jednak uzdatnianie wody promieniowaniem UV jest o wiele bardziej efektywne a przy tam tańsze. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej tej technologii. Może ona bowiem przyczynić się do wygenerowania sporych oszczędności na pływalniach czy też w wodociągach miejskich.

Czy uzdatnianie wody promieniowaniem UV jest wystarczającym rozwiązaniem?

To jest uzależnione od zakresu zastosowania wody użytkowej. Jeśli będziemy mówić o wodzie basenowej, to jest to opcją absolutnie wystarczającą. W przypadku jednakże wody pitnej, jest to tylko dodatkowe uzupełnienie do dezynfekcji prowadzonej metodami chemicznymi. Wynika to z faktu tego, iż woda pitna musi spełniać jeszcze wyższe standardy bezpieczeństwa i czystości, niż woda basenowa. W każdym jednak razie, już nawet w USA wdrażane są tego typu rozwiązania odgórnie. Pojawiają się coraz to liczniejsze przepisy w kolejnych stanach wprowadzające uzdatnianie wody promieniowaniem ultrafioletowym jako obowiązkowe.

Nie ma w tym nic dziwnego. Sam chlor jest skutecznym rozwiązaniem aczkolwiek nie aż tak bardzo jakbyśmy sobie tego życzyli. Jest on na przykład nieskuteczny w przypadku wirusa zapalenia wątroby typu A. w przypadku bakterii E.coli potrzebuje on aż 16 minut aby doprowadzić do zniszczenia bakterii. Aby zaś zniszczyć cryptosporidium w warunkach basenowych, stężenie chloru o wartości 1 ppm przy wartości pH – 7,5 musi działać aż 10 dni. Jest to więc bardzo długotrwała i nieskuteczna metoda. W tym zakresie, odpowiednio dobrane promienniki przemysłowe UV zapewniają nam o wiele wyższy poziom skuteczności.

Inwestycja w promienniki UV.

Decydując się na takie rozwiązanie w naszych warunkach, musimy pamiętać, iż uzdatnianie wody promieniowaniem UV, będzie w początkowej fazie dość kosztowne. Inwestycja wymaga, wyłożenia sporych pieniędzy na same promienniki, jak również na przygotowanie niezbędnej infrastruktury do działania tego typu systemu. Niemniej jednak w późniejszych latach, będziemy mogli już zacząć liczyć oszczędności płynące z wyeliminowania chloru z systemu uzdatniania wody basenowej.

Podsumowanie.

Należy więc podkreślić, iż uzdatnianie wody promieniowaniem UV jest rozwiązaniem jeszcze stosunkowo młodym, aczkolwiek już dość dobrze spopularyzowanym na całym świecie. Stale pojawiają się nowe technologie korzystające z promieniowania ultrafioletowego, dopasowane do potrzeb kolejnych systemów uzdatniania wody, przede wszystkim basenowej. Możemy więc przypuszczać, iż technologia ta zostanie dopracowana do perfekcji, co z biegiem czasu zagwarantuje nam jeszcze lepsze warunki uzdatniania, niższe koszty i większą efektywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *