Wady i zalety druku cyfrowego

W poprzednim artykule powiedzieliśmy sobie, co dokładnie nazywamy drukiem cyfrowym. W dzisiejszym tekście zajmiemy się tematyką jego wad i zalet. Powiemy sobie, jakie są jego mocne oraz silne strony. Ponadto zagłębimy się nieco bardziej w jego zastosowanie i stronę techniczną.
Jeżeli chodzi o zalety, jakie posiada druk cyfrowy, jedną z najbardziej widocznych jest możliwość drukowania „od ręki”. To znacznie ułatwia realizację wielu zleceń i pozwala zadowolić klienta niemal błyskawicznie. Cyfrowy druk charakteryzuje się niezwykle krótką fazą przygotowawczą. Kolejna rzecz, która się z tym wiąże to fakt, że jednocześnie można realizować kilku równoległych zleceń.


2Cyfrowe drukowanie zachwyca także wysoką jakością wydruków. Jest ona znacznie wyższa od tej, jaką możemy oglądać na wydrukach z typowych drukarek, jakie posiadamy w swoich domach. Przewyższa pod tym względem również ploter. Jakość jest zbliżona do tej, jaką uzyskujemy wykorzystując drukarki offsetowe. Cały proces przebiega ponadto znacznie szybciej, niż w popularnych komputerowych drukarkach. Pod tym względem, trzeba przyznać, ustępuje odrobinę offsetowi, jednak mimo to jest to niezwykle szybka metoda drukowania.
Jeżeli decydujemy się na druk cyfrowy otrzymujemy również ogromne możliwości, jakie daje nam druk na różnorodnych podłożach. Zachwyca także szeroki przedział gramatur. Użytkownik drukarki cyfrowej nie musi przygotowywać formy drukowej. Taki stan rzeczy znacznie obniża koszty druku. Jeżeli nakład jest niewielki jest to bardzo duży zysk. Ponadto pozwala nam to na uzyskanie odbitki w dość krótkim czasie. Ponieważ nie ma druków próbnych, zyskujemy kolejne okoliczności sprzyjające zaoszczędzeniu pieniędzy. Pierwsza odbitka, jaka zejdzie z maszyny jest równocześnie odbitką nakładową. Koszty wydrukowania jednej kopii samodzielnie oraz w dużym nakładzie się nie zmienia. Jeżeli spojrzymy na ich ceny na rynku, różnice będą bardzo niewielkie. Znacznie większe są w przypadku druku offsetowego. To dzięki temu w wydrukach reklamowych takich, jak ulotki druk tego rodzaju jest bardzo powszechnie wykorzystywany.
Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jeśli wspomnę o możliwości stosowania wielobarwnego drukowania. Mamy do dyspozycji całą paletę kolorów. Dostęp do dodatkowych barw również jest uwzględniony.
Co zaś się tyczy wad druku cyfrowego, jest ich bardzo niewiele, jeśli porównać je z ilością zalet. Występuje niewielkie obniżenie jakości w porównaniu z drukowaniem offsetowym. Choć nie jest to wielka różnica, można ją zauważyć, jeśli jesteśmy odrobinę zaznajomieni z tematem technologii drukarskiej. Kolejna słaba strona to mały format papieru. Znaczna większość urządzeń do cyfrowego drukowania jest mniejsza od B3. To nieco ogranicza nam wykorzystanie tej technologii.
Jeśli ktoś chce wypróbować druk cyfrowy Warszawa posiada kilkanaście firm, które pozwalają na darmowe przetestowanie tego sposobu drukowania. Prawdopodobnie odczucia klientów będą nader pozytywne i będą chcieli korzystać częściej z możliwości, jakie daje cyfrowe drukowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *