Wapń i jego znaczenie w rozwoju dziecka

Sporo mówi się o tym, że w diecie dziecka konieczny jest wapń, bo pomaga budować mocne kości. To jednak nie jedyna jego ważna funkcja, o której powinniśmy wiedzieć. Zobaczmy, dlaczego wapń jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka.

Mocne kości i zęby

Mówiąc o znaczeniu wapnia w rozwoju dziecka nie możemy nie zacząć od jego najbardziej istotnej funkcji czyli wpływowi na zdrowe i mocne kości. To właśnie dzięki wapniowi tworzy się tkanka kostna, z której zbudowane są kości. Jego obecność jest również kluczowa dla rozwoju zdrowych zębów, dlatego produkty bogate w wapń powinny się na stałe znaleźć w jadłospisie dzieci. Pamiętajmy, że zalążki zębów stałych znajdują się pod dziąsłami dużo wcześniej, niż zęby zaczynają wypadać, dlatego warto zadbać o ich kondycję w przyszłości.

Układ krwionośny

Niewiele mówi się o tym, że wapń ma również znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Jest on głównym odpowiedzialnym za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi. Jest on również niezbędny do prawidłowej pracy serca.

Inne układy w organizmie

Wapń jest również istotny w różnych procesach zachodzących w organizmie, które są związane z enzymami. Chodzi tu między innymi o gospodarkę hormonalną oraz układ trawienny, które bez odpowiedniej dawki wapnia nie będą funkcjonować prawidłowo.

Wchłanianie wapnia

Na koniec chcemy dodać, że wapń musi być nie tylko dostarczany młodemu organizmowi, ale musimy również zapewnić mu odpowiednie warunki wchłaniania. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj obecność witaminy D oraz fosforu, które są głównymi determinantami tego, czy wapń zostanie wchłonięty prawidłowo.

Więcej na temat objawów niedoboru i nadmiaru wapnia dowiesz się na http://www.sanostol.pl/porady/witaminy-substancje-odzywcze/wapn-objawy-niedoboru-i-nadmiaru-u-dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *