Wylewki – istotny element podłogi

Aby posadzki przemysłowe spełniały funkcje, które im przypisano, muszą zostać prawidłowo wykonane. Nie jest to jednak łatwa rzecz. Dobrze wykonana wylewka powinna spełniać szereg zadań: powinna być wytrzymała, nie może mieć dużego skurczu, nie powinna odkształcać się przy wysokich temperaturach. Nie powinna się ścierać. Winna być odporna na odbarwiania i uszkodzenia chemiczne. Nie może być także śliska.

Izolacja wylewki
Ponadto wylewka powinna pełnić funkcję termoizolującą oraz dźwiękochłonną. Musi być trwała i łatwa w czyszczeniu. Aby wywiązać się ze wszystkich powyższych ‘zadań’, posadzki przemysłowe mają najczęściej wiele warstw. Każda z nich pełni inną rolę. Warto pamiętać, że cechy posadzki przemysłowej muszą być dostosowane do miejsca, w którym ona powstanie. Musi ona zwiększać komfort i bezpieczeństwo pracy. Warstwy muszą być tak dobrane i ułożone, aby nie ulegały uszkodzeniu.

Wykonywanie wylewki
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod przy wykonywaniu posadzki przemysłowej jest powierzchniowe utwardzanie warstw wierzchniej dzięki stosowaniu suchych posypek. Ta metoda sprawia, że posadzka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Posypki zwiększają także odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. W posadzki w ten sposób utwardzone nie wnikają tłuszcze i oleje.

Dwa materiały – beton i anhydryt
Wylewki wykonuje się zazwyczaj z betonu lub jastrychu anhydrytowego. Posadzki betonowe są stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Wylewając posadzkę na dużych powierzchniach należy pamiętać o dylatacji oraz o listwach wzmacniających. Efektywną metodą równomiernego rozprowadzenia betonu jest użycie maszyny z agregatem spalinowym. Pozwala to nadać materiałowi odpowiednią konsystencję. Wylewki anhydrytowe świetnie nadają się do wykończenia budynków mieszkalnych. Są lekkie i elastyczne. Bardzo dobrze przewodzą ciepło. Są płynne, przez co ‘same się poziomują’. Warto także wspomnieć, że bardzo szybko schną. Dzięki temu można znacząco skrócić czas prac budowlanych i szybciej rozpocząć eksploatację pomieszczenia.

Artykuł powstał na podstawie tych – www.posadzka-przemyslowa.pl/oferta/wylewki-anhydrytowe.html – informacji dotyczących wylewki anhydrytowej .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *