Zastosowanie łożysk kulkowych samonastawnych

Łożyska kulkowe, stanowią zdecydowanie najszerszą grupę łożysk, o zdecydowanie największej popularności w zastosowaniu. Charakteryzują się licznymi odmianami i rodzajami, przeznaczonymi do zróżnicowanych zadań. Jednym z rodzajów są łożyska kulkowe samonastawne. To specyficzny typ łożysk kulkowych. Ściślej rzecz ujmując, to są to łożyska kulkowe poprzeczne jednorzędowe obustronnie uszczelnione z kulistą powierzchnią zewnętrzna. Tyle definicji. Warto jednak przyjrzeć się im bardziej szczegółowo. Tym bardziej, iż ciekawie wygląda zastosowanie łożysk kulkowych samonastawnych.

Charakterystyka łożysk kulkowych samonastawnych.

Łożyska te zbudowane są bardzo często w solidnej oprawie z żeliwa, blachy stalowej lub tworzywa sztucznego (poliamidu). Często posiadają dodatkowe odrzutniki tłoczone z blachy, albo też masywne uszczelki po obu stron łożyska, zabezpieczające przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to jednocześnie dodatkowe uszczelnienie łożyska. Mają zdolność do sporych wychyleń kątowych, aż do 5 stopni o położenia środkowego, co sprawia, iż nie są one tak bardzo wrażliwe na błędy współosiowości.

Charakterystyczna konstrukcja łożysk kulkowych samonastawnych ułatwia znacznie ich montaż i demontaż. Posiadają one własny zapas smaru co w połączeniu z integralnym uszczelnieniem oraz wahliwością, zapewnia bardzo szerokie zastosowanie.

Wykonywane są z powiększonym luzem promieniowym, co wpływa korzystnie na warunki pracy łożyska przy błędach współosiowości miejsc osadzenia. Jednocześnie pozwala to na skompensowanie negatywnych wpływów ugięcia wału czy też odkształceń cieplnych.

Zastosowanie łożysk kulkowych samonastawnych

Ze względu na zalety konstrukcyjne łożyska kulkowe, samonastawne znalazły stosunkowo szerokie zastosowanie w wielu przypadkach maszyn i urządzeń. Charakteryzują się także długowiecznością oraz wytrzymałością na szkodliwy wpływ czynników wewnętrznych. Dzięki takim właściwościom, możliwe jest ich zastosowanie praktycznie w każdym przypadku. Jednakże najczęściej trafiają one do dużych maszyn gdzie dochodzi do poważniejszych błędów współosiowości. Pojawiać się będą w dużych maszynach rolniczych oraz przemysłowych. Niejednokrotnie są wykorzystywane w konstrukcji maszyn budowlanych, szczególnie tych, pracujących przy dużych obciążeniach.

Posumowanie

Można więc generalnie powiedzieć, iż łożyska kulkowe samonastawne stanowią bardzo popularny wariant łożysk kulowych. Charakteryzują się dość szerokim spektrum rodzajów i zastosowań. W większości przypadków są to łożyska o wysokiej trwałości, przez co tez mogą być stosowane tam, gdzie zachodzą wyjątkowo trudne warunki pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *